Patriotyczne śpiewanie

9 listopada 2018 r., w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w Szkole Podstawowej nr 20 im. Orła Białego we Wrocławiu miało miejsce patriotyczne śpiewanie: "My, Pierwsza Brygada".

Autorem zaproszenia do śpiewu, adresowanego do wszystkich pracowników szkoły, uczniów i ich rodzin, był pan Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty. Na jego zaproszeniu znalazły się słowa Oskara Kolberga (+1890), polskiego kompozytora z czasów zaboru: "Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć". Śpiewane utwory pan kurator poprzedzał stosownym komentarzem, przenosząc w ten sposób uczestników uroczystości patriotycznej w klimaty zniewolenia narodu (123 lata), upragnienia wolności i wreszcie radości z dnia wyzwolenia w roku 1918.

W rozwój myśli patriotycznych, jak również podziękowań za wspólny śpiew, włączył się pan dyrektor szkoły Dariusz Kopaczewski.

Miejscem wydarzenia była szkolna sala gimnastyczna, wystrojona biało-czerwonymi elementami, pracami plastycznymi dzieci, a zwłaszcza Orłem Białym, patronem szkoły, i flagami narodowymi.